jaskra pourazowa

Jaskra pourazowa – recesja kąta przesączania.

 

Jaskra pourazowa ma bardzo złożony charakter. Nieprawidłowości struktur oka mogą wynikać zarówno z tępych jak i ostrych urazów gałki ocznej. Pomimo, że mechanizmy powodujące uszkodzenie mogą być różne, neuropatia jaskrowa oraz ubytki w polu widzenia powstają wtórnie do wzrostu ciśnienia wewnątrzgałkowego wynikającego z redukcji przepływu cieczy wodnistej przez beleczkowanie. Jaskra wtórna po tępym urazie gałki ocznej może być łatwo przeoczona, ponieważ pacjenci rzadko podczas wywiadu wspominają o dawnych uszkodzenia, najczęściej też o nich po prostu nie pamiętają.

W dobie mody na grę w squasha coraz częściej na ostry dyżur okulistyczny zgłaszają się pacjenci po tępym urazie gałki ocznej. Niejednokrotnie takie uszkodzenie prowadzi do recesji kąta, czyli naruszenia sieci beleczkowania. Ze względu na obecność krwi w komorze przedniej, co wynika z przerwania ciągłości tętnic rzęskowych przednich.

Powyższe zmiany zachodzą w mechanizmie kompresji w osi przód – tył. Gwałtowne wgłobienie rogówki powoduje przesunięcie cieczy wodnistej do tyłu i na obwód, co wiąże się z pogłębieniem komory przedniej i zwiększeniem średnicy rąbka rogówki. Rozchodzące się fale uderzeniowe powodują uszkodzenia odcinka przedniego takie jak: recesja kąta przesączania, uszkodzenie zwieracza, dializę tęczówki i uszkodzenie więzadełek. Uszkodzenie sieci beleczkowania sprawia, że po pewnym czasie powstają zwyrodnienia i blizny, które potem utrudniają prawidłowy przepływ cieczy wodnistej.

Z przeprowadzonych badań wynika, że nawet do 20 % osób po urazie z towarzyszącą recesją kąta może rozwinąć neuropatię jaskrową. Jaskra powstająca w recesji kąta poniżej 180° jest niezwykle rzadka, recesje powyżej 180° wiążą się z około 4-9% ryzykiem zachorowania. Recesja powyżej 240°niesie największe zagrożenie przewlekłej jaskry. Początek choroby może mieć miejsce od razu lub po kilku latach od urazu, dlatego tak ważna jest stała, regularna opieka okulistyczna nad pacjentem.

W badaniu przedmiotowym należy dokładnie zbadać przedni odcinek oraz koniecznie zmierzyć ciśnienie wewnątrzgałkowe. Podstawowym badaniem pozwalającym postawić diagnozę, lecz zwykle odroczonym w czasie jest gonioskopia. Asymetria wgłobienia kąta może być zauważalna w porównaniu ze zdrowym okiem, lub z poszczególnymi kwadrantami uszkodzonej gałki ocznej.

W diagnostyce różnicowej należy wziąć pod uwagę między innymi: jaskrę psuedoksfoliacyjną, neowaskularną, zapalną i fakolityczną.

Metodami leczenia z wyboru są: leki obniżające ciśnienie wewnątrzgałkowe, leki przeciwzapalne. Przeciwbólowe działanie miejscowe możemy uzyskać dzięki cykloplegikom. W początkowym leczeniu najlepiej zastosować krople zmniejszające produkcję cieczy wodnistej. Należy natomiast unikać miotyków, ponieważ paradoksalnie mogą zwiększyć ciśnienie. Alternatywą dla miejscowych leków jest zabieg laserem
Nd: YAG lub ostatecznie operacja. Jednak ze statystyk wynika, że trabeculectomia przynosi w takich przypadkach mniejsze korzyści niż w jaskrze otwartego kąta.

Jaskra pourazowa z wielu względów jest trudniejsza do zdiagnozowania, prowadzenia i do leczenia. Dlatego tak ważne jest, aby pacjenci, którzy doznali urazu gałki ocznej byli regularnie kontrolowani przez okulistów.

Źródło: LINK LINK

Na podstawie: “How to Diagnose and Treat Angle-Recession Glaucoma”  By Sumalee Boonyaleephan, MD, and Sarwat Salim, MD, FACS; Edited by Sharon Fekrat, MD, and Ingrid U. Scott, MD, MPH; “Clinical approach to angle-recession Glaucoma”  BY QUANG H. NGUYEN, MD;