„DREAM Study, czyli badanie naukowe na temat oceny oraz leczenia zespołu suchego oka. Marzenia kontra rzeczywistość.”

 

Badanie naukowe DREAM to pierwsze wieloośrodkowe, randomizowane, podwójnie zaślepione badanie, oceniające zastosowanie kwasów omega – 3 w zespole suchego oka(ZSO). Badanie rozpoczęto w listopadzie 2014, a zakończono pod koniec 2017 roku. Naukowcy chcieli sprawdzić hipotezę na temat korzystnego wpływu kwasów omega – 3
w leczeniu ZSO. W badaniu uczestniczyło 535 osób. U pacjentów chcących wziąć udział brano pod uwagę barwienie spojówek, barwienie rogówki, czas przerwania filmu łzowego (TBUT) oraz wykonywano test Schrimera. Wskaźnik choroby powierzchni oka (OSDI) musiał wynosić w badaniu przesiewowym 25- 80, a na podstawowej wizycie 25-80;
objawy ZSO występowały dłużej niż 6 miesięcy, a sztuczne łzy stosowano co najmniej
2 razy dziennie w ciągu ostatnich 2 tygodni, konieczna była też zdolność pacjenta do połykania dużych kapsułek. Dyskwalifikowano między innymi chorych, którzy nosili soczewki kontaktowe, przebyli operacyjną korekcję wzroku lub inną operację okulistyczną w ostatnim czasie bądź stosowali dawkę kwasów omega -3 <1200 mg.

Pacjentom w grupie badawczej podawano suplement, który zawierał 2000 mg kwasu eikozapentaenowego(EPA) oraz 1000 mg kwasu dokozaheksaenowego(DHA). Grupa kontrolna otrzymywała placebo w postaci oliwy z oliwek. Zarówno suplement diety jak i placebo podawany był w jednakowych kapsułkach.

Analiza danych z pierwszego etapu wykazała nieznaczną przewagę kwasów omega – 3 tłuszczowych nad oliwą z oliwek, jednak różnica nie była istotna statystycznie. W ogólnej ocenie okazało się, że zarówno w jednej jak i drugiej grupie u powyżej 50 % osób wskaźnik choroby powierzchni oka wzrósł o co najmniej 10 punktów, co uznano za klinicznie istotne.
W obu grupach nie zaobserwowano specjalnych zmian w czasie przerwania filmu łzowego ani w teście Shrimera. Częstość działań niepożądanych również była porównywalna.
W związku z tym naukowcy nie zalecają stosowania kwasów omega – 3 w ZSO.

W artykułach nawiązujących do DREAM niektórzy specjaliści twierdzą, że badanie merytorycznie było bardzo dobrze przeprowadzone, poza doborem placebo oraz że autorzy nieco inaczej powinni sformułować tytuł.  Oliwa z oliwek sama w sobie ma działanie przeciwzapalne, antyoksydacyjne oraz ma właściwości przeciwzakrzepowe, co by wyjaśniało pozytywny wpływ w ZSO. Dlatego pomimo wyników nie świadczących o przewadze DHA i EPA  nie należy wyrzucać ich z diety, gdyż w tysiącach badań wykazano ich korzystne działanie na organizm.

Na podstawie: “From DREAM to reality” – Penny Asbell, MD, FACS, MBA; Cheryl Guttman Krader

Linki do materiałów: LINK LINK LINK