soczewki kontaktowe fotochromy

„Pierwsze fotochromowe soczewki kontaktowe zyskały aprobatę FDA.

 

Pierwsze fotochromowe soczewki kontaktowe zyskały aprobatę FDA. Są to soczewki miękkie, korekcyjne z rodziny Acuvue Oasis z technologią TLIT (Transitions Light Intelligent Technology), które ulegają przyciemnieniu podczas ekspozycji na światło. Soczewki dostępne są dla osób krótkowzrocznych i nadwzrocznych oraz obarczonych małym astygmatyzmem.

Soczewki kontaktowe TLIT wykorzystują technologię podobną do stosowanej od lat w soczewkach okularowych. Dzięki dodatkowi substancji fotochromowej, która reaguje w zależności od ilości promieniowania UV, soczewki ulegają niewielkiemu przyciemnieniu w warunkach normalnego oświetlenia i znacznemu przyciemnieniu w pełnym słońcu. Nie należy ich traktować jednak jako całkowite zastępstwo dla prawidłowej ochrony przeciwsłonecznej gałki ocznej, jako że obejmują tylko rogówkę wraz z rąbkiem, pozostawiając resztę oka bez zabezpieczenia. Poza tym ich zdolność do ochrony przed światłem ultrafioletowym nie została jeszcze potwierdzona odpowiednimi analizami.

Wiadomo, że światło UV może mieć niekorzystny wpływ na struktury oka. Może przyczyniać się m.in. do powstawania zaćmy, zwyrodnienia plamki oraz zmian rozrostowych powierzchni gałki ocznej, tęczówki i powiek. Najlepszą ochroną przeciwsłoneczną pozostają okulary z filtrem UV A i B 400 oraz polaryzacją.

Badanie, na podstawie którego FDA dopuściło soczewki TLIT do obrotu na terenie USA obejmowało 24 pacjentów. Oceniano zdolność do prowadzenia samochodu w warunkach dziennych i nocnych u osób noszących soczewki fotochromowe. Nie wykazano upośledzenia ostrości wzroku ani problemów z kierowaniem pojazdów mechanicznych w soczewkach TLIT.

Producent twierdzi również, że nie powodują one upośledzenia zdolności do widzenia ekranów wydzielających światło niebieskie (komputer, komórka, bankomat). Soczewki fotochromowe reagują głównie na światło UV i nie pochłaniają spektrum światła niebieskiego.

Soczewki te mają przeciwskazania do stosowania typowe dla soczewek korekcyjnych takie jak: aktywny stan zapalny lub infekcja okolicy oczu i powiek; choroby, uszkodzenia i urazy rogówki, spojówek lub powiek; ciężki zespół suchego oka; zmniejszone czucie rogówkowe; ciężkie alergiczne choroby oczu czy podrażnienia powierzchni gałki ocznej.

Soczewki TLIT są przystosowane do noszenia w trybie dziennym z dwutygodniową wymianą. Nie należy w nich spać ani nosić w trybie przedłużonym, nie mogą mieć kontaktu z wodą.

Według producenta obecność soczewki fotochromowej na oku nie powoduje negatywnych efektów kosmetycznych oraz nie modyfikuje w sposób znaczący koloru oczu, jednakże u osób o jasnych tęczówkach ich obecność jest bardziej dostrzegalna.

Niewątpliwie potrzeba dalszych badań nad fotochromowymi soczewkami kontaktowymi. Jednak technologia TLIT może być bardzo obiecującą i przyszłościową innowacją na rynku soczewek kontaktowych. Producent zapowiedział dostępność TLIT w aptekach w USA już w 2019 r.

Artykuły: LINK