Elektrostymulacja jako terapia presbiopii.

Starczowzroczność jest spowodowana utratą możliwości akomodacji w wyniku utraty elastyczności soczewki następującego z wiekiem. Podczas akomodacji skurcz mięśnia rzęskowego powoduje rozluźnienie obwódki Zinna, na której zawieszona jest soczewka. Dzięki temu zmienia ona swój kształt na bardziej kulisty i umożliwia ostre widzenie bliskich przedmiotów. Wraz z wiekiem oko traci tę unikalną właściwość, co powoduje u pacjentów potrzebę stosowania addycji do bliży.

Włoscy naukowcy opisali niedawno zupełnie nowe podejście do korekcji presbiopii. Poprzez przezgałkową stymulację mięśnia rzęskowego mikroprądem uzyskiwali wycofanie się objawów początkowej presbiopii. Elektrostymulacja była możliwa dzięki zastosowaniu specjalnych soczewek kontaktowych połączonych kablem z generatorem prądu o bardzo niskim natężeniu.

W badaniu wzięło udział 46 pacjentów, u których występowała początkowa starczowzroczność i którzy nie byli jeszcze całkowicie uzależnieni od korekcji optycznej. Podczas zabiegu pacjenci nie odczuwali bólu jedynie dyskretne mrowienie na powierzchni gałki ocznej oraz powiece górnej.

Grupa badana otrzymywała serię czterech ośmiominutowych treningów mięśnia rzęskowego elektrostymulacją w ciągu 2 miesięcy. Następnie stosowano zabiegi podtrzymujące raz na 3 miesiące.

Przed zastosowaniem procedury średnia odległość ostrego widzenia do bliży wynosiła 43 cm. Po 45 dniach od pierwszego zabiegu zmniejszyła się ona do 37 cm, co oznacza poprawę o 6cm. Zaobserwowano również lepszy komfort widzenia w odległościach pośrednich. Widzenie dali nie ulegało zmianie.

W dalszej obserwacji długość utrzymywania się efektu elektrostymulacji była różna. Niektórzy pacjenci wymagali powtórzenia zabiegu co 2 miesiące u innych poprawa utrzymywała się nawet po 4 miesiącach.

Artykuł źródłowy dostępny  TUTAJ

Na podstawie: PEARL, the Presbyopic Allogenic Refractive Lenticule: A New Technique for Presbyopic Correction and Electrostimulation of the Ciliary Muscle to Restore Accommodation in Early Presbyopia zaprezentowanej podczas AAO 2016 przez Dr Luca Gualdi

.