“Regeneracja rogówki jako alternatywa dla transplantacji.”
Jedną z najważniejszych struktur oka jest rogówka, która dzięki swojej przejrzystości oraz właściwościom optycznym pozwala na prawidłowe widzenie. Moc skupiająca rogówki to aż 2/3 całkowitej mocy układu optycznego oka. Dlatego tak ważna jest jej przezroczystość. Schorzenia rogówki oraz urazy, które powodują jej przymglenia, prowadzą do pogorszenia jakości widzenia aż do całkowitej utraty wzroku. Ze statystyk wynika, że ok 4,9 mln ludzi nie widzi z powodu obuocznego uszkodzenia rogówki, natomiast aż 23 miliony osób ma jednooczną ślepotę rogówkową. Do tej pory jedyną formą leczenia powyższego schorzenia jest przeszczep ludzkiej rogówki od dawców. Jak się okazuje rogówka jest najczęściej przeszczepianą tkanką ludzką. Niestety w związku z rosnącym zapotrzebowaniem nieproporcjonalnym do ilości dawców Okuliści na całym świecie zastanawiają się jak rozwiązać ten problem. Autorzy tekstu podjęli ten temat skupiając się na zaletach implantów biologicznych, które wspomagają regenerację rogówki.
Bioinżynieryjnie wytworzone substytuty jako ekwiwalent rogówki.
Podczas gdy chirurgia rogówki jest już na najwyższym poziomie i jej możliwości są ograniczone, wielkie pole do popisu ma przed sobą inżynieria biomedyczna. Kanadyjscy naukowcy jako zalety biologicznych substytutów wymieniają między innymi:
- Brak potrzeby badań przesiewowych w kierunku chorób przenoszonych przez dawców.
- Biologiczne materiały nie wywołują reakcji odrzucania, dzięki czemu nie ma potrzeby pooperacyjnej immunosupresji.
- Kształt substytutów rogówki może zapewnić dobre efekty refrakcji.
- Materiał może być odpowiednio dobrany pod względem elastyczności, delikatności i trwałości.
Keratoprotezy z właściwościami regeneracyjnymi:
Tradycyjne protezy rogówki miały pozwalać pacjentowi na minimalne widzenie, natomiast twórcy biologicznych substytutów skupili się na materiałach, które pozwalają na częściową regenerację rogówki, poprzez modyfikację biomateriałów peptydami adhezyjnymi i czynnikami wzrostu.
Samoorganizuące się struktury rogówki:
Grupa naukowców opracowała technikę, dzięki której następuje indukcja hodowanych komórek docelowych do syntezy ich własnej macierzy zewnątrzkomórkowej. Do wytworzenia struktur rogówki wykorzystano kwas askorbinowy jako stymulator do produkcji kolagenu.
Więcej informacji na temat powyższych technologii oraz dokładny opis badań przeprowadzonych przez kanadyjskich naukowców znajdziecie w pełnej treści artykułu.
Na podstawie: „Cornea Regeneration as an Alternative to Human Donor Transplantation” Isabelle Brunette, Emilio I Alarcon, May Griffith European Ophthalmic Review, 2015;9(2):111–14 DOI: http://doi.org/10.17925/EOR.2015.09.02.111Touch ophthalmology.com
Pełna treśc artykułu pod adresem LINK