“Witaminy o działaniu antyoksydacyjnym oraz suplementy diety w spowalnianiu progresji AMD.”

Celem badania naukowego było sprawdzenie wpływu stosowania antyoksydantów i suplementów diety na progresję zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem. Naukowcy wysunęli tezę, że przeciwutleniacze mogą zapobiegać uszkodzeniom komórkowym w siatkówce wchodząc w reakcje z wolnymi rodnikami, które powstają podczas pochłaniania światła.

W powyższym badaniu sprawdzano efekt stosowania antyoksydantów i wpływ na progresję AMD u pacjentów już chorujących na zwyrodnienie plamki.

Autorzy tekstu korzystali z baz medycznych takich jak: CENTRAL, MEDLINE Ovid, Embase Ovid, AMED, OpenGrey, the ISRCTN registry, ClinicalTrials.gov, oraz the WHO International Clinical Trials Registry Platform. Do swojej pracy wybrali randomizowane badania, które porównywały suplementację witamin lub minerałów (stosowanych osobno lub w połączeniu) w stosunku do placebo lub do braku leczenia u pacjentów z AMD.

Porównując różne naukowe badania lekarze wzięli pod uwagę analizy baz danych z opracowań z USA, Europy i Chin. Czas stosowania suplementacji, a następnie badania kontrolne pacjentów mieściły się w przedziale od 9 miesięcy do 6 lat.
Wśród przeglądów naukowych znalazły się badania porównujące stosowanie multiwitamin z placebo, w kilku innych sprawdzano skuteczność luteiny z lub bez zeaksantyny również w stosunku do placebo. Kilka artykułów było na temat cynku.

Ze zgromadzonych danych przez ostatnie kilkadziesiąt lat i ich późniejszej analizy wynika, że u osób z rozpoznanym AMD progresja choroby może być opóźniona poprzez zastosowanie witamin antyoksydacyjnych oraz suplementów diety zawierających składniki mineralne. Pomimo, że suplementy, które mają w składzie luteinę i zeaksantynę są bardzo powszechnie stosowane przez pacjentów z AMD, jak wynika z przeprowadzonych badań mają one nieznaczny efekt lub w ogóle nie wpływają na zahamowanie choroby.

LINK

Na podstawie: Antioxidant vitamin and mineral supplements for slowing the progression of age-related macular degeneration. Jennifer R Evans,  John G Lawrenson