“Insert zawierający bimatoprost jako nieinwazyjna metoda leczenia we wczesnej jaskrze.”

Wyniki otwartego badania dość nowej, innowacyjnej metody podawania leków przeciwjaskrowych, jakim jest insert zawierający bimatoprost o przedłużonym uwalnianiu dają obiecujące efekty. Zastosowanie pierścienia polimerowego okazuje się być dość bezpieczną, nieinwazyjną i skuteczną metodą, zwłaszcza dla pacjentów z wczesną jaskrą.

W artykule autorzy przedstawili wstępne wyniki badań. Początkowo randomizowane badanie miało trwać przez 6 miesięcy, ale przedłużono je o kolejnych 13 miesięcy.

Insert z przedłużonym uwalnianiem leku jest polimerowym pierścieniem, który przez okres 6 miesięcy uwalnia około 7bimatoprostu dziennie. Insert nie jest wchłanialny, a jego konstrukcja sprawia, że należy go wymieniać co 6 miesięcy.

Pierścień ma wiele rozmiarów. Dzięki swojej elastyczności pozwala na łatwą aplikację, najpierw wkłada się go pod powiekę górną, a potem wsuwa pod dolną .
Z rozmów z pacjentami wynika, że uczucie ciała obcego utrzymuje się przez kilka dni, ale po krótkim czasie chorzy przyzwyczajają się do urządzenia, a dyskomfort mija.

Pomysłodawca powyższej metody zauważa, że większość pacjentów, których stosowane są krople lub inne metody celem obniżenia ciśnienia wewnątrzgałkowego mają średniozaawansowaną lub wczesną postać jaskry. Właśnie u tych pacjentów korzystne byłoby leczenie z zastosowaniem bezpiecznej formy leku o przedłużonym działaniu.

Podczas 6 miesięcznej obserwacji 88,5% założonych pierścieni pozostało w miejscu, natomiast jeśli nawet nastąpiło wysunięcie się wkładki wszyscy pacjenci byli tego świadomi. Nie było przypadku, w którym osoba poddana badaniu nie zauważyłaby braku obecności urządzenia. Pacjenci zostali podzieleni na 2 grupy, w jednej grupie osobom badanym założono pierścień z bimatoprostem oraz podawano krople nawilżające, natomiast w drugiej grupie założono pierścień nie uwalniający leku i stosowano krople z timololem.

Wyniki badania przeprowadzonego są obiecujące. W fazie pierwszej u pacjentów mających wkładkę z bimatoprostu zaobserwowano spadek IOP o 4-6 mmHg. Natomiast w drugiej fazie badania już w obu grupach (grupa stosująca timolol w pierwszej fazie miała również zastosowany pierścień z bimatoprostem) zauważono trwały spadek IOP od 4 do 5 mmHg.

Podczas eksperymentu zaobserwowano działania niepożądane o charakterze łagodnym. Jedynym przypadkiem, w którym zaobserwowano niepokojące dolegliwości pod postacią pogorszenia ostrości wzroku, był pacjent u którego rozwinęła się zaćma, co nie było związane z zastosowanym leczeniem.

Wyniki badań sugerują duże bezpieczeństwo i dobry efekt leczniczy zastosowanego pierścienia. Powyższa metoda daje dużą swobodę pacjentom i pozwala na efekt terapeutyczny bez pamiętania o przyjmowaniu leku.

Zachęcam do zapoznania się z przeprowadzonym badaniem, którego głównym autorem jest James Brandt, MD (Professor of ophthalmology and director, glaucoma service, University of California Davis, Sacramento, CA.)

LINK LINK

Na podstawie: “Bimatoprost insert offers noninvasive platform for early glaucoma patients”  Polymer ring effectively elutes daily dosages for up to 6 months with good safety, efficacy; By Fred Gebhart