Jak zidentyfikować wirusa Zachodniego Nilu, Dengue oraz Chikungunya.

zapalenie spojówek Instytut Oka

„Różnicowanie pomiędzy zapaleniami błony naczyniowej w przebiegu zakażeń przenoszonych przez komary, czyli jak zidentyfikować wirusa Zachodniego Nilu, Dengue oraz Chikungunya.”

Różne formy uveitu spowodowane zakażeniami przez komary są coraz powszechniejsze w krajach rozwiniętych oraz rozwijających się. Wynika to z rosnącej mobilności populacji pomiędzy krajami całego świata.

Komary prowadzą do rozprzestrzeniania się w szczególności takich chorób jak: gorączka Zachodniego Nilu, Denga i Chikungunya. Pomimo wielu podobieństw pomiędzy tymi chorobami, są pewne cechy, które ułatwiają ich odróżnienie.

Wirus Zachodniego Nilu pojawia się cyklicznie i sezonowo , z tendencją do częstszego występowania w lecie i na jesieni. Bardzo często posiada komponentę neurologiczną. Większość tych przypadków pojawia się u starszych pacjentów i lub cukrzyków. Typowo występują: zajęcie OUN, silne bóle głowy, wymioty, nudności oraz objawy oczne, które mogą byś zróżnicowań wśród pacjentów. Najczęściej to: stany zapalne w komorze przedniej, w ciele szklistym, zapalenie naczyń siatkówki, naczyniówki, wielogniskowe zapalenie błony naczyniowej i siatkówki. Wczesne zmiany patologiczne siatkówki to typowo żółto – białe zmiany. Bardzo przydatnymi badaniami obrazowymi do identyfikacji tych zmian są angiografia fluoresceinowa i indocyjaninowa.

Gorączka Denga jest wirusem bardzo podobnym do wirusa Zachodniego Nilu. Różnica jest taka, że Denga wydaje się być ograniczona do obszarów tropikalnych, gdzie ma charakter endemiczny i jest rzadsza niż wirus Zachodniego Nilu.

Objawy klasycznej gorączki Denga to: wysoka gorączka,bóle głowy, stawów, mięśni i bardzo charakterystyczna wysypka przypominająca odrę.
U 10% pacjentów może dojść do skórnych, podspojówkowych i siatkówkowych wylewów – jest to forma krwotoczna.

Objawy oczne są obustronne u 75 % pacjentów. Oprócz wyżej wymienionych objawów obecne są też: zmiany zapalne w przedniej komorze oraz w ciele szklistym, zapalenie naczyń siatkówki, zamknięcie naczyń, zapalenie siatkówki, plamy siatkówki, przebarwienia RPE, wysiękowe odwarstwienie siatkówki oraz zapalenie naczyniówki. Najczęściej: wylewy, żółto- białe zmiany patologiczne oraz zapalenie naczyń.

Chikungunya – mniej powszechnie znany w Polce wirus. Występuje najczęściej
w Afryce, Wschodniej Azji i ostatnio coraz częściej w Południowej Ameryce, Karaibach I Południowo – wschodnich Stanach. Od dwóch do czterech dni po ekspozycji występuje wysoka gorączka z towarzyszącym bólem głowy, bólami odcinka L-S kręgosłupa, bólami stawów, wymiotami, nudnościami, złym samopoczuciem. Ciężka postać może prowadzić do niewydolności wielonarządowej.

Objawy oczne to: stan zapalny w przedniej komorze oraz w ciele szklistym z towarzyszącym wysokim ciśnieniem wewnątrzgałkowym, wylewy siatkówkowe, zapalenie naczyń siatkówki, zamknięcie naczyń, zapalenie siatkówki, zapalenie błony naczyniowej, wysiękowe odwarstwienie siatkówki.

Ze względu na podobieństwa obrazu powyższych wirusów: Dengi oraz Chikungunya zaleca się stawianie rozpoznania w oparciu o endemiczne występowanie danej choroby, miejsca podróży, w których przebywał pacjent oraz objawów ogólnoustrojowych.

 

Źródło: Link