“Cross-linking jako zabieg chirurgii refrakcyjnej.”

Cross-linking (CXL) to procedura, w której przy użyciu roztworu ryboflawiny oraz światła ultrafioletowego indukuje się tworzenie nowych wiązań poprzecznych pomiędzy włóknami kolagenu w zrębie rogówki. Dzięki temu staje się ona sztywniejsza i mniej podatna na odkształcenia. Do tej pory cross-linking miał zastosowanie głównie w leczeniu stożka rogówki w jego stadiach początkowych, ponieważ poprzez wzmocnienie struktury rogówki hamuje dalszy rozwój ektazji. Od niedawna rozwijane są nowe protokoły z użyciem CXL mające na celu korekcję niewielkich wad wzroku.

Procedura zwana PiXL (photorefractive intrastromal cross-linking) dostępna jest już w klinikach w Kanadzie, Australii i Singapurze. Jest to zabieg o wiele mniej inwazyjny niż laserowa korekcja wzroku. Można go stosować ze zdjęciem nabłonka (epi-off) lub bez (epi-on) w zależności od konkretnego przypadku. Wykorzystywane podczas zabiegu źródło światła UVA jest oparte o system, który programuje rozkład promieni światła w oparciu o dokładne mapy topograficzne rogówki. Dzięki temu można uzyskać nieznaczne spłaszczenie lub uwypuklenie rogówki w konkretnych miejscach. W dotychczas prowadzonych badaniach tą metodą udało się korygować krótkowzroczność o 0,75D, a nadwzroczność o 1,0D. W obserwacji rocznej efekt ten był stały.

PiXL jest nowością, która wymaga dalszych badań, ponieważ dotychczasowe doniesienia dotyczą wyników małych grup pacjentów. Jednakże z pewnością zasługuje na uwagę, gdyż stanowi atrakcyjną alternatywę dla chirurgii refrakcyjnej.

Pełna treść artykułu TUTAJ